Şeffaf Plaklarla Ortodonti

Erişkin yaşta yapılan ortodontik tedavilerin yaygınlaşma ile birlikte ortodontik tedavilerde estetik arayışı daha da artış göstermiştir. Teknolojinin her alanda olduğu gibi ortodontide de gelişmesi ile birlikte ortodontik tedavilerde artık digital ortodonti dönemi başlamıştır. Oluşturulan teşhis ve tedavi planlamaları digital ortama aktarılarak tedavi süreci ve tedavi sonucu üç boyutlu olarak hazırlanabilmektedir. Dişlerdeki hareket miktarı, pozisyon değişikliği bilgisayar ortamında izlenebilir ve tedavinin ne kadar süreceği önceden öğrenilebilir. Kişiye özel olarak üretilen bu plaklarının en büyük avantajı görünmez olmasıdır.

Ortodontik tedavi ile dişlerinin düzelmesini isteyen fakat ağzında tellerin görünmesini istemeyen hastalar için şeffaf plaklarla ortodonti alternatif bir tercihtir. Burada önemli olan nokta şeffaf plakla tedavinin belirli bir sınır içinde olmasıdır yani her ortodontik problem şeffaf plaklarla çözülememektedir. Hafif ve orta düzeydeki çapraşıklıklar, dişler arasındaki boşluklar telsiz ortodonti ile düzeltilebilir. Fakat ayrıntılı bir ortodontik muayene şarttır ve mutlaka ortodonti uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Ortodonti uzmanı şeffaf plaklarla tedavinin yapılabilir olduğu kararını verdikten sonra hastadan alınan ölçü, bilgisayar ortamına aktarılarak burada tedavi planlaması oluşturulur. Dişlerin son pozisyonlarına kadar ne kadar hareket edecekleri, tedavinin süresinin ne kadar olduğu ve kaç plak kullanılması gerektiği bu analizde belirlenebilir. Şeffaf plaklarla ortodontik tedaviler hastaların hayat kalitelerini değiştirmez ve dişler yavaş yavaş düzelirken kimse ortodontik tedaviyi farkedemez. Bu sebepten erişkin hastaların ortodontik tedavi tercihlerinde birinci sırada yer almaktadır.

RANDEVU AL!