Şeffaf Plak Tedavisi Ankara – Invisalign

İnvisalign Tedavisi Nedir?
İnvisalign Tedavisi, dişlerin düzgün estetik bir şekilde sıralanabilmesi için şeffaf plaklar aracılığıyla kuvvet uygulayarak tedavi eden bir sistemdir. Dışarıdan belli olmaması tedavinin rahatlıkla ve günlük hayatı etkilemeyecek şekilde ilerlemesine olanak tanır.

İnvisalign Tedavisini Kimler Yaptırabilir?
İnvisalign Tedavisi sağlıklı diş ve dişetlerine sahip herkes tarafından yaptırılabilir. Özellikle tel tedavisini erteleyen, dişlerin düzgün şekilde sıralanmasını isteyen fakat tel görüntüsünü istemeyen herkes için ideal bir tedavidir.

İnvisalign Tedavisinde Yaş Sınırı Var Mıdır?
İnvisalign Tedavisi ağızda süt dişleri varken yapılabilen tedavilerdir fakat en azından iki daimi dişin sürmesi gerekmektedir. ‘İnvisalign First’ diye adlandırılan bu tedavilerde erken dönem ortodontik problemlerin çözümü sağlanabilmektedir. Daha ilerleyen dönemde tüm daimi dişler sürdüğünde de İnvisalign tedavisi gerçekleşebilmektir. ‘Mandibular advancement’ adı verilen İnvisalign tedavi seçeneğindeki alt çenenin geride konumlandığı durumlarda alt çenenin üst çene ile uyumlu hale gelmesi sağlanmaktadır. İnvisalign tedavisinin ilerleyen dönem için yaş sınırı yoktur. Sağlıklı dişler olduğu sürece her yaşta uygulanabilmektedir.

İnvisalign Tedavi Süreci Nasıldır?
İnvisalign Tedavisinde öncelikle Ortodonti Uzmanı tarafından yapılan ayrıntılı bir muayene sonucunda şeffaf plaklarla ortodontik problemin çözülebileceğine karar verilir. Sonra fotoğraflar, filmler ve alt üst çene dijital ölçüler alınır. Diagnostik kayıtlar ışığında oluşturulan tedavi planlaması sisteme işlenir ve böylece sanal tedavi planlaması oluşturulur. Hastaya sunulan bu tedavi planlamasında tedavi sürecinde kaç plak kullanılacağı, tedavinin ne kadar süreceği, tedavi sonunda dişlerin nasıl görüneceği de gösterilebilir.

Şeffaf Plakların Kullanımı Nasıldır?
İnvisalign şeffaf plakları günde en az 20-22 saat ağızda kalmalıdır. Plaklar sadece yemek yeme-içme sırasında ve diş fırçalama sırasında çıkarılmalıdır. Bunun dışında sürekli ağızda kalmalıdır. Fakat özel bir toplantı, bir davet gibi durumlarda kısa süreliğine çıkarılabilir.

İnvisalign Şeffaf Plakların Temizliği Nasıl Sağlanır?
Plakların temizliği için sabah ve akşam diş fırçalama sonrası plakların da fırçalanması ile sağlanabilir. Plaklar düzenli olarak değiştirildiğinden çok fazla yıpranma ve eskime yaşanmamaktadır.

İnvisalign Tedavisinin Avantajları Nelerdir?
İnvisalign tedavisinin en önemli avantajı görünmez oluşudur. Plaklar şeffaf olduğundan dişler yavaş yavaş düzelirken dışarıdan ortodontik tedavi olduğu anlaşılmaz. Plaklar yeme içme ve rahatlıkla diş fırçalama özgürlüğü vermektedir. İstenildiği zaman çıkartılabiliyor olması da rahatlıkla bu tedavinin sürdürülebilmesini sağlamaktadır.

İnvisalign Tedavisi Sırasında Ağrı Olur mu?
İnvisalign plakları ilk takıldığı zaman hastalar tarafından bir miktar baskı hissedilebilir. Bu normal bir süreçtir çünkü diş hareketinin gerçekleşebilmesi için uygun kuvvetin uygulanması ve dişin bu kuvvet yönünde hareket etmesi gerekir. Bu baskı hissi aynı gün içinde geçmektedir.

İnvisalign Plaklarının Günlük Kullanım Süresi Ne Kadardır?
İnvisalign plaklarının günlük kullanım süresi 20 saatin altına inmemelidir. Aksi halde yeterli diş hareketi gerçekleşmeyebilir. Tedavide aksamalar yaşanabilir. Tavsiye edilen kullanım süresi 20-22 saattir bu da yemek yeme ve diş fırçalama dışında sürekli kullanımı gerektirmektedir. Ancak özel bir toplantı yada davet gibi önemli anlarda bir süreliğine plaklar çıkarılabilir.

İnvisalign plakları ile sigara içilebilir mi?
Evet invisalign plakları ile sigara içilebilmektedir ancak sigara plaklarda bir miktar sararmaya neden olmaktadır. 10-15 günde plaklar yenilendiğinden çok belirgin bir renk değişikliği yaşanmamaktadır.

İnvisalign Tedavisinde Plaklar Kaybedililirse Ne Yapmak Gerekir?
İnvisalign plaklarının kaybedilmesi durumunda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir. Tedavinin aksamaması için yeni plağınız doktorunuz tarafından en kısa sürede verilecektir.

İnvisalign plakları Dışarıdan Belli Olur mu?
İnvisalign plakları genellikle çok zor fark edilebilmektedir. Görünmez olduğundan birçok estetik kaygı ile ortodontik tedavisini erteleyen hasta için iyi bir alternatif olmuştur.

İnvisalign Sonrasında Dişler Geri Döner mi?
İnvisalign Tedavisi sonrasında dişlerin eski pozisyonlarına geri dönmemesi için ön bölge dişlerinin arka yüzeylerine ince bir tel yerleştirilmekte ve dişlerin son haline uygun şeffaf plaklarla dişlerin pozisyonu hareket etmeyecek şekilde sabitlenmektedir.

RANDEVU AL!