Ortodontik Braket Çeşitleri

Metal Braketler

Metal braketler, dişlerin her birine ayrı ayrı yapıştırılarak uygulanan küçük paslanmaz çelikten yapılmış braketlerdir. Geleneksel braket olarak da tanımlanabilen metal braketler ortodontik tedavilerde yıllardır kullanılmaktadır. Daha çok çocuk yaşlarda uygulanan metal braketlerin etrafına yerleştirilen renkli elastiklerle tedavi daha eğlenceli hale getirilebilir. Bu braketlerin dışarıdan görünürlüğü fazla olduğundan alternatifleri mevcuttur


Porselen (Estetik) Braketler

Metal braketlere oranla görünürlüğü daha az olduğundan daha estetik braketlerdir. Diş rengine yakın renkte olmaları, estetik kaygılar taşıyan ve ağzında metal rengi görmek istemeyen hastalar için tercih sebebidir. Fakat porselen ve tel arasındaki sürtünme daha fazla olduğundan bazen tedavi süresi uzamaktadır.


Kendinden Kapaklı Braketler

Teknolojinin gelişimine paralel olarak braketlerdeki sürtünmeyi daha aza indirebilecek braketlerin üretimi ile geliştirilen braketlerdir. Kendi kendine kapanabilen bu braketlerin metal ve estetik çeşitleri bulunmaktadır. Tedavi süresini azaltmak amaçlı geliştirilen bu braketlerin uygulanmasında uygun vaka seçimi önemlidir.


Telsiz Ortodonti (Şeffaf Plaklarla Tedavi)

Kişiye özel olarak üretilen plakların uyguladığı kuvvetlerle gerçekleştirilen ortodontik tedavidir. Estetik kaygı seviyesi yüksek olan hastaların tercih ettiği bu tedaviler belirli ortodontik problemlere çözüm sağlamaktadır. Hafif ve orta derecedeki çapraşıklıkların ve diş arası boşlukların tedavisinde uygulanabilir.

RANDEVU AL!