Teller Takılırken Ağrı Olur Mu?

Teller Takılırken Ağrı Olur Mu?

Ortodontik tedaviye başlarken braketlerin dişler üzerine yerleştirilmesi sırasında herhangi bir acı ve ağrı oluşmaz. Bu sebepten tedavi öncesi diğer diş tedavilerinin aksine anastezi yapılmaz. Başlangıç aşamasında dişlerin hazırlanması ve braketlerin dişlerin üzerine yerleştirilerek uygun malzemelerle yapıştırılması işlemi gerçekleştirilir.

Dişlerin üzerine braketlerin tutulabilmesi için öncelikle dişler temizlenir ve pürüzlendirilir. Sonrasında dişler üzerine bağlayıcı ajan sürülerek braketlerin alt yüzeylerine yerleştirilen malzemeler ile tutunması sağlanır. Tüm bu işlemler sırasında hastalar en ufak bir acı,ağrı hissetmezler.


Ortodontik tedavi sırasında hissedilen ağrılar aslında işlem sonrası aynı gün içinde yada sonrasında ilk diş hareketine bağlı olarak hissedilebilir. Başlangıç aşamasında çok hafif kuvvetlerle başlandığından bu ağrı çok fazla olmamaktadır. Hastalar ağrı kesici bir ilaç alma ihtiyacı hissetmezler. Sadece ilk diş hareketi ile hassaslaşan dişler ısırma kuvveti sırasında daha duyarlı olmaktadır. Bu süreç kısa sürmektedir.

Hastalar tel tedavisi başlangıcında dudak ve yanakların tellere alışma sürecinde de hassasiyet duyabilmektedirler. Konuşma, gülümseme, yemek yeme sırasında dudak ve yanak hareketi ile braketlere sürtünme gerçekleştiğinden bir miktar acı duyulabilmektedir. Fakat bu süreçte en fazla birkaç gün devam etmektedir. Sonrasında dudaklar ve yanaklar braketlere ve tellere alışacağından bu hassasiyetler kendiliğinden düzelmektedir.

Bir cevap yazın

RANDEVU AL!