Ortodontik Tedavi Kontrolleri Ne Sıklıkta Yapılır?

ORTODONTİK TEDAVİ KONTROLLERİ NE SIKLIKTA YAPILIR?


Ortodontik tedaviler diğer diş tedavilerinden farklı olarak ortalama 1,5-2 sene süren uzun dönemli tedavilerdir.
Ortodontik tedavi sırasında ağız içindeki tüm dişler kemik içerisinde kontrollü şekilde hareket ettirildiklerinden bu tedaviler uzun sürmektedir. Ortalama bir diş hareketinin süresi 3-4 haftadır. Bu sebepten ortodonti hastalarının 1-1,5 ay periyotlarında kontrolleri sağlanır. Diş hareketinin tam olarak gerçekleştiğinden emin olmak için 1 ay bekleme süresi uygundur. Daha erken sıklıkla yapılan kontroller tedavi süresini kısaltmaz. Genel olarak bilinen bir yanlış daha sık ortodontik kontrollerle toplam tedavi süresinin kısalabileceği inanışıdır. Burada önemli olan konu diş hareketinin düzgün bir şeklinde sağlanabilmesi için dişe yeterli zamanın verilmesidir.
Diş hareketi sırasında uygulanan kuvvet yönünde dişi kemik içerisinde çevreleyen hücrelerde kemik yıkımını sağlayan ‘osteoklast’ adı verilen hücrelerde artış meydana gelmekte ve bu bölgedeki kemikte dişin hareketine izin verecek şekilde yıkım olmaktadır. Böylece kuvvet yönünde hareket edecek olan diş için kemik içinde boşluk oluşmakta ve diş bu bölgeye doğru hareket etmektedir. Dişin hareket yönündeki kemik içinde bu olaylar meydana gelirken aksi yöndeki kemikte bu mekanizmanın tersi çalışmaktadır. Yani diş bir tarafa doğru hareket ederken diğer taraftaki kemikte kemik yapıcı hücreler olan ‘osteoblast’ lar bu bölgede çoğalmakta ve diş hareketi ile oluşan
boşluğa yeni kemik oluşturmaktadır.
Tüm bu mekanizmanın doğru şekilde çalışması için yaklaşık bir aylık bir süre gerekmektedirler. Bu sebepten ortodontik tedavi kontrolleri ortalama ayda bir yapılmaktadır. Tüm ortodontik tedavi süresini kısaltacak olan daha sıklıkla kontrollere gitmenin aksine ortodonti uzmanının verdiği randevulara sadık kalmak ve ağız bakımı yada elastik kullanımı gibi hastaya bağlı faktörleri eksiksiz yerine getirmektir.

Bir cevap yazın

RANDEVU AL!